Motor Ehliyet Sınıfları

Motor Ehliyet Sınıfları

A1 Motorsiklet Ehliyeti

Motosiklet ehliyeti almak isteyen adayların ilk olarak bazı şartlar ve kurallara uyabilecek düzeyde olması gerekmektedir. A1 motor ehliyeti iki ve üç tekerlekli sepetli ve sepetsiz motosiklet kullanan kişilere verilir. 2 tekerli ve 3 tekerli motosikletlerde olması gereken bazı şeyler vardır. Bunlar; 

Motor gücü 11 kilovat ve altında olan, silindir hacminin 125 santimetre küp ve aşağısında olan, kilovat / kilogram (güç /ağırlık) oranının ise max <0,1 olduğu durumlardır. 

A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

Motosiklet ehliyeti almak isteyen adayların ilk olarak bazı şartlar ve kurallara uyabilecek düzeyde olması gerekmektedir. A2 motosiklet ehliyeti iki tekerlekli sepetli ve sepetsiz motosiklet kullanan kişilere verilir.

2 tekerli ve 3 tekerlekli motosikletlerde olması gereken bazı şeyler vardır. 

2 Tekerlekli için; 

35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmemelidir.

3 Tekerlekli için;

15 KV(Kilovat)’tır. 

15 kv(kilovat)’ı geçmemelidir.

Not : A2 sınıfı sürücü belgesi olanlar M ve A1 sınıfını kapsayan araçları da kullanabileceklerdir.

A Sınıfı Motosiklet Ehliyeti 

Motosiklet ehliyeti almak isteyen adayların ilk olarak bazı şartlar ve kurallara uyabilecek düzeyde olması gerekmektedir. A sınıfı motosiklet ehliyeti 2 tekerlekli ve 3 tekerlekli sepetli veya sepetsiz motosiklet kullanan kişilere verilir.

2 tekerlekli motor gücü 35kv (kilovatı) geçen ve 3 tekerlekli motosiklet için motor gücü 15kv (kilovatı) geçen kullanan kişilere verilir.

Not : A sınıfı sürücü belgesi olanlar M ve A1 ve A2 sınıfını kapsayan araçları da kullanabileceklerdir.