SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesi vermeye yetkili kurumlara kayıt yaptırarak SRC belgesi alınabilir. SRC belgesi başvurusu yapan sürücüler almak istedikleri belge türü için belli eğitimlerden geçerler. Ülke içinde taşımacılık yapacak şoförler 32 saat eğitime tabi tutulurlar.

SRC Belgesi Başvuru Şartları

2003 tarihinden önce ehliyeti olanlar sınava ve eğitime girmeden almış oldukları ehliyet türüne uygun SRC belgelerini alabilirler. 2003’ten sonra sürücü belgesi olanlar SRC belgesi alabilmek için eğitim almak ve sınava girmek zorundadırlar.

Büyük otobüs şoförleri SRC belgesi alabilmek için kanunun 36/C maddesine göre 26 yaşını bitirmek zorundadırlar.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

66 yaşından gün alan sürücüler ehliyet sahibi olsalar dahi eğitim veya sınavla SRC belgesi alamazlar. Eskiden SRC belgesi alabilmek için 63 yaşından gün almamış olma zorunluluğu varken SRC belgesi yaş sınırı 2019 yılı için 66 olarak değiştirilmiştir.

SRC sınavında başarılı olmak için eskiden 60 puan almak gerekiyordu ancak yapılan düzenlemelerle birlikte sürücülerin en az 70 puan almaları zorunlu hale getirilmiştir

SRC Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Kimlik fotokopisi
  • Ehliyet fotokopisi
  • 2 tane son 6 ay içinde çekilen vesikalık fotoğraf
  • Diploma fotokopisi

SRC Belgesi Fiyatları 2019

SRC belgesi fiyatı için taban uygulaması yoktur. SRC belgesi ücreti illere ve bölgelere göre farklılık gösterir. Bununla birlikte ortalama SRC belgesi ücretleri şu şekildedir:

SRC Belgesi 1
Ders saat ücreti: 25 TL
Toplam ücret: 1000 TL
SRC Belgesi 2
Ders saat ücreti: 25 TL
Toplam ücret: 900 TL
SRC Belgesi 3
Ders saat ücreti: 25 TL
Toplam ücret: 1025 TL
SRC Belgesi 4
Ders saat ücreti: 25 TL
Toplam ücret: 900 TL
SRC Belgesi 5
Toplam ücret: 750 TL
SRC Belgesi Ödeme

SRC belgesi harcı, ders ücretlerinden ayrı olarak ödenmektedir. Harç ücreti dışında SRC kart ücretinin ödenmesi gerekir. 2019 SRC belgesi harç ücreti 100 TL’dir. SRC kart ücreti ise 24 TL’dir. Bu ücret Halk Bankası şubelerine yatırılmaktadır. SRC belge ücreti Vakıfbank şubelerine ödenemiyor.

SRC 2 belgesi olan sürücüler SRC 4 belgesi almak isterlerse 900 TL’lik kurs bedelinin yarısı olan 450 TL’yi öderler. SRC 4 belgesi olanlar SRC 2 belgesi almak istediklerinde ise yine kurs bedelinin yarısı olan 450 TL’yi öderler.

Bunların dışında diğer bir masraf olan 2019 SRC sınav harç bedeli 90 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret hem teorik sınav hem de uygulama sınavı için bir defaya mahsus olarak yatırılır. İki sınav için ayrı ayrı ödeme yapmaya gerek yoktur.

SRC Belgesi Hangi Kurumdan Alınır?

SRC belgesi almak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetki verdiği kurumlardan birine başvurulmalıdır. SRC belgesi vermeye yetkili olan kurumlarda eğitim alarak ve sınava girerek SRC belgesi alınabilir.

SRC Belgesi Kaç Günde Alınır?

SRC belgesi almak için girilecek eğitimlerin tamamlanması gerekir. Bu eğitimler genellikle haftada 2 saat şeklinde verilmektedir ve yaklaşık 3 haftada tamamlanmaktadır. Eğitimlerini alan sürücüler sınava girdikten ve başarılı olduktan sonra SRC belgelerini alabilirler.

SRC sınavları geçtiğimiz yılda 5 tane yapılmıştı, ancak 2019 SRC sınav takviminde kursların çok sayıda sınav yaptığını söyleyebiliriz. Her kursun SRC sınıflarına göre yaptığı sınav tarihleri farklı olup, 2019 sınav sonuçları yaklaşık 10 gün içinde açıklanmaktadır. “SRC belgesi almak ne kadar sürer?” sorusuna bu durumda ortalama 1 ay diyebiliriz.

SRC Sınav Soruları

SRC sınavı teorik ve uygulama sınavlarından oluşmaktadır. Çoktan seçmeli teorik sınav 1 saat sürecek olup, SRC belgesi soruları 2019 yılı için geçmiş yıllardakinin aksine 40 adetten oluşmaktadır. Her sorunun değeri 2,5 puandır. Sınavlar her kurs için farklı saatlerde olabilir ancak genellikle saat 10:00’da yapılmaktadır. Sınavdan başarılı olmak için en az 28 soruya doğru yanıt verilmelidir. Yanlış sorular doğru soruları etkilememektedir. Teorik sınavda başarılı olan sürücüler her sorunun yaklaşık 60 saniye sürdüğü uygulama sınavına girerler. Uygulama sınavında en az 3, en fazla 5 adet soru sorulur. SRC uygulama sınavı soruları görsel ya da video şeklindedir. 3 soruluk uygulama sınavında 2, 5 soruluk uygulama sınavında ise 3 soruya doğru yanıt vermek, sınavdan geçmek için yeterlidir. Uygulama sınavında sınava girmek için 4 hak vardır. Teorik ve uygulama sınavları aynı günde ve aynı okulda yapılmaktadır.

SRC Belgesi Cezası 2019

2019 SRC belgesi cezası SRC belgesi olmadan taşımacılık yapan sürücülere, ruhsat sahiplerine ve taşımacılara verilmektedir. SRC belgesi olmayan araçlar, sigorta firmaları tarafından tanınmamakta ve olası bir kaza anında hasar ödemesi yapılmamaktadır.

SRC cezaları 2019 yılı için şöyledir;

  • SRC belgesi alma zorunluluğu: 350 TL (Cezayı sürücü öder)
  • SRC teknik şartlar, taşıma sözleşmesi ve zorunlu sigortayla ilgili ceza: 885 TL (Cezayı ruhsat sahibi öder)
  • SRC 5 sertifikalı sürücü istihdam etme zorunluluğu: 885 TL (Cezayı taşımacı öder)
  • SRC 5 belgesi olmadan taşımacılık yapmak: 350 TL (Cezayı sürücü öder)
  • Psikoteknik belgesi alma zorunluluğu: 350 TL (Cezayı sürücü öder)
  • Psikoteknik belgeli sürücü istihdam etme zorunluluğu: 885 TL (Cezayı ruhsat sahibi öder)

Sınavsız SRC Nasıl Alınır?

Sınavsız SRC 2019 yılında almak isteyen sürücülerin 25 Şubat 2003’ten önce ehliyet almış olmaları gerekmektedir. Bu tarihten önce B sınıfı ehliyet alanlar SRC 2 ve SRC 4, C ve D sınıfı ehliyet alanlar ise SRC 2, SRC 3 ve SRC 4 belgelerini alabilirler. E sınıfı ehliyet alanlar sınavsız olarak SRC 1, SRC 2, SRC 3 ve SRC 4 belgelerini alabilirler. 66 yaşını aşan sürücülere hiçbir SRC belgesi verilmemektedir.

25 Şubat 2003’ten önce gerekli eğitimi alan sürücülerin B sınıf ehliyeti olanlardan sınavsız SRC belgesi almak için minimum 90 günlük Sigorta ve Bağ-Kur primi isteniyordu. Ancak 2016’da yapılan yeni düzenlemelerle birlikte bu durum kaldırılmıştır.

Sınavsız SRC E-Devlet

SRC belgesi e-Devletten nasıl alınır? Sürücüler e-Devlet kapısından SRC belgesi almak için sisteme giriş yapmalılar ve arama kısmına “muafiyet kapsamında SRC” yazarak arama yapmalıdırlar. SRC belgesi sorgulama sonucunda gelen tablodaki ehliyet belge numarası ve seri numarası gibi bilgileri doldurduktan sonra “Tamam” tuşuna basarak SRC belgesi oluşturabilirler. İlgili kısma direk ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklanabilir.

https://www.turkiye.gov.tr/udvh-muafiyetli-src-belgesi-basvuru

Sınavsız SRC Ücreti Ne Kadar?

SRC belgesinin çıktısını alabilmek için sistemde kayıtlı telefon numarasına “Halkbank ya da Vakıf Bank’a 20 TL harç yatırın” şeklinde bir SMS gelir. Sınavsız SRC harcı olan 20 TL yatırıldıktan sonra sisteme tekrar giriş yapıp SRC belgesinin çıktısı alınabilir.

2003 yılından önce ehliyet alanlar sınavsız SRC almak için aynı sorgulamayı yaptıklarında “uygun değildir” ya da “belge oluşturulamadı” gibi hatalarla karşılaşabilirler. Bu durumda sürücülerin Emniyet Müdürlükleri’ne giderek durumu bildirmeleri ve sistemden aktivasyon yaptırmaları gerekir.

Sınavsız SRC 5 Alınır Mı?

ADR sertifikası olarak da geçen SRC 5 belgesi alabilmek için mutlaka eğitim alınmalıdır. 2003 yılından önce ehliyet almış olsun ya da olmasın, hiçbir sürücüye sınavsız SRC 5 belgesi verilmemektedir.

Sınavsız SRC Son Gün Ne Zaman?

Geçtiğimiz dönemler için sınavsız src belgesi almak isteyenlerin 30 Aralık 2018 tarihine kadar başvuru yapmış olmaları gerekiyordu. Ancak yönetmeliğin değişmesi ile birlikte süre sınırlaması kaldırılmış ve 2003’ten önce ehliyet alan sürücülerin istedikleri tarihte sınavsız SRC belgesi alabilmeleri sağlanmıştır.


Benzer Makaleler